köfte nasıl pişirilir

Köfte Nasıl Pişirilir? Mangalda ve Tavada Köfte Pişirme

Kıymanın en lezzetli hali köftedir. Bu makalede lezzetli köfte nasıl pişer sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Mangalda Köfte Tarifi

Mangalda pişireceğiniz köftenin malzemeleri ve hazırlanışını hemen altta sizler için anlattık.

Mangalda Köfte Malzemeleri (İçindekiler)

 • 1 kg taze çekilmiş kıyma (orta yağlı)
 • 1 adet kuru soğan
 • 1-2 adet sarımsak
 • 1 su bardağı galeta unu
 • 1 çay bardağı su
 • Kırmızı biber (pul)
 • Kekik
 • Kimyon
 • Nane
 • Tuz

Baharatlar taze çekilmiş olursa daha lezzetli olacaktır.

Mangalda Köfte Tarifinin Hazırlanışı

 • Soğanı ve sarımsakları rondo’dan geçiriyoruz. Rondo yoksa rende kullanabilirsiniz.
 • Taze çekilmiş kıymayı kabın içine koyuyoruz.
 • Kıymanın içine sarımsak ve soğanı ekliyoruz ve biraz yoğuruyoruz.
 • Ardından baharatları ekliyoruz.
 • Daha sonra galeta ununu ve suyu ekleyip 10 dakika kadar yoğuruyoruz. Kıvamına elle bakıyoruz, eğer ihtiyaç duyulursa su veya galeta unundan tekrar ekleyebilirsiniz.
 • Ardından yoğrulmuş köftelere şekil veriyoruz. Mangaldan önce köfteleri serin bir yerde (varsa buzdolabında) 1-2 saat dinlendirmelisiniz.

Mangalda Köfte Nasıl Pişirilir?

Köftenin pişme süresi diğer etlere göre daha kısadır. Eğer köftenin yanında tavuk-steak gibi farklı etler pişirecekseniz önce bu etleri pişirin ve köfteyi en sona bırakın. Çünkü köftenin pişme süresi tavuk ve kırmızı etten daha kısadır.

Köfteleri mangala koymadan önce ızgarayı soğan veya zeytinyağlı peçete ile silebilirsiniz, bu sayede daha lezzetli ve hijyenik bir pişirme sağlanmış olacaktır. Ardından elinizi hafifçe ıslatarak birbirine yapışmış pişmemiş köfteleri elinize alın. Aldığınız her bir köfteyi fazla ezmeden şekillendirin. Eğer köfteyi çok ezerseniz iyi pişmeyecektir.

tavada köfte nasıl pişirilir

Köfte ateşi orta veya düşük sıcaklıkta olmalıdır. Çok sıcak bir mangalda köfte pişirirseniz muhtemelen köftelerinizin dışı yanacaktır. Orta-düşük bir ısıda köfteleri sık sık çevirerek pişirebilirsiniz. Köftenin yumuşak ve sulu olması için sık sık çevirin. Köfteyi sık çevirmezseniz muhtemelen yağsız olacaktır.

Mangalda Köfte Kaç Dakikada Pişer?

Köftenin kaç dakikada pişmesinden daha önemli bir konu vardır: Siz köfteyi nasıl seviyorsunuz? Etler genellikle az pişmiş(tatari), orta ve çok pişmiş olarak gruplandırılabilir. Az pişmiş köfte istiyorsanız 3-4 dakika pişirme yeterli olabilir.

Çok pişmişten az pişmişe doğru

Köfteyi hangi pişirme aralığında seviyorsanız o renge gelinceye kadar çevirmeye devam ediniz. Köfteyi pişirme süresi belirtmek doğru olmaz, çünkü etinizin kıvamı ve ateşin sıcaklığı pişirme süresini değiştirir.

Köftenin Piştiğini Nasıl Anlarım?

Köftenin piştiğini anlamak çok basittir. Köftenin rengi sevdiğiniz kıvama gelince pişirmeyi bitirebilirsiniz. Köftenin pişme süresi tavuk ve diğer kırmızı etlerden kısadır.

Mangalda Köfte Pişerken Dağılıyor? Köftenin Dağılmaması İçin Ne Yapmalıyım?

mangalda köfte dağılıyor

Mangalda veya yağda pişen köfteler bazen dağılır. Bunun sebebi genellikle köfte harcındandır. Köfte harcını hazırlarken 1 adet yumurta kullanırsanız köfteleriniz daha sıkı olacaktır. Ayrıca orta yağlı kıyma kullanmak köftelerin dağılmasını önler. Köfteyi yoğurduktan sonra 2 saat kadar buzdolabında bekletirseniz köfteleriniz daha sıkı olacaktır ve piştiğinde dağılmayacaktır.

Köfte Hangi Izgarada Pişirilmelidir?

Izgara üzerinde pişirilen köfteler doğrudan ateşe maruz kalmamalıdır. Köfteye ateş değerse çabuk yanacaktır. Bu durum göz önüne alındığında oluklu ızgara tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

Normal ızgaralarda et yağı ateşin üzerine akacaktır. Ateşin üzerine yağ akınca ateş harlanıp köftenizi yakmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için oluklu ızgara kullanabilirsiniz. Oluklu ızgaralarda et yağı oluklardan akarak yağ haznesine birikmektedir. Oluklu ızgaraya örnek olarak aşağıdaki mangal modelimize bakabilirsiniz.

Oluklu paslanmaz mangal çeşitleri tekerlekli
Çelebi Oluklu Mangal Modeli

En iyi köfte nerede pişer?

En iyi köfte çoğu insana göre mangalda pişen köftedir. Çünkü mangalda pişen köfte kömür ateşinde, yağlı ızgara üzerinde pişirilir ve birçok kişiye göre daha lezzetlidir. Bahçenizde köfte pişirmek için firmamız üretimi mangalları görmek için Profesyonel Mangal Modelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Hatırlatma: Lezzetli köfte için dinlendirilmiş et tercih etmelisiniz.

Tavada köfte nasıl pişirilir?

tavada köfte nasıl pişirilir

Köfteyi illa mangalda pişirmek zorunda değilsiniz. Evinizde ocağın üzerinde veya balkondaki tüpün üzerinde pişirmek isteyebilirsiniz.

Tavada köfte kızartmaya başlamadan önce 2 kaşık sıvı yağı tavaya dökün ve orta ateşte ısıtın. Yağ ısındıktan sonra köfteleri çok sık olmayacak şekilde tavaya dizin. Köfteleri 1,5 dakika boyunca pişirin ve ardından diğer yüzüne çevirin. Diğer yüzde yaklaşık 1 dakika çevirin. Daha sonra ikinci turda 1’er dakika pişirme yapın(her iki yüzünü de 1’er dakika). Bu süre sonunda köfteleriniz büyük ihtimalle pişmiş olacaktır. Yani toplamda 4-5 dakika pişirme yapmış olacaksınız.

Not: Ocak sıcaklığına ve yağ miktarına göre pişme süresi değişebilmektedir. Pişirme işlemi yapılırken çatal ile kontrol yapabilirsiniz.

Köfteleri yüksek ateşte pişirirseniz kuruyabilir ve içine yağ çekebilir. Orta veya düşük ısıda pişirmeye dikkat ediniz. Köfteyi pişirdikten sonra dibinde peçete olan bir kağıda koyup dinlendirirseniz köfte yağının süzülmesini sağlayabilirsiniz.

Tavada köfte kaç dakikada pişer?

Tavada köfte yaklaşık 4-5 dakikada pişmektedir. Tavadaki köfteler kısık ateşte sürekli çevirme yapılarak pişirilmelidir.

Köfte hangi tavada pişirilir?

Yaptığımız denemeler sonucunda; köfte pişirirken granit tava tercih ederseniz daha lezzetli ve pratik bir pişirme yapabilirsiniz. Tabi teflon veya emaye tavada da lezzetli çok köfteler pişebilir, bizimki sadece küçük bir öneri.

Fırında Köfte Tarifi

fırında köfte tarifi pişirme

Fırında köfte pişirmek evde köfte yapmanın en pratik yoludur. Çünkü mangal gibi dumanı, yağ gibi buharı olmaz. Fırını açarsınız ve tertemiz köftenizi pişirebilirsiniz.

 • 400 gr dana döş
 • 100 gr kuzu kaburga
 • 2 çay kaşığı kimyon
 • 2 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 3 çay kaşığı kırmızı toz biber
 • 1 çay kaşığı kekik
 • 2 tatlı kaşığı çekilmiş ekmek veya galeta unu
 • 1 adet orta boy soğan(suyu çekilmiş)
 • Yarım çay bardağı maden suyu

Kullanacağınız kıyma miktarına göre baharat oranlarını değiştirebilirsiniz. Örneğin 1 kg kıyma kullanacaksanız yukarıdaki baharatları 2 katına çıkarabilirsiniz. Köfte tarifinin kaynağı

Fırın Köfte Hazırlanması

Fırın köftesi için yukarıdaki malzemeler güzelce yoğrulur. Daha sonra eller yağ veya su ile ıslatılarak köfteye şekil verilir. Şekil verilen köfteler streç ile paketlenir buzdolabında 2-3 saat bekletilir.

Bu sırada fırın 200 derece sıcaklığa getirilmelidir. Buzdolabında beklettiğiniz köfteler tel ızgaraya dizilerek fırına verilir. Köfteden akacak yağlar için fırının alt rafına tepsi içinde yağlı kağıt serebilirsiniz.

Fırına verilen köfteler yaklaşık 10 dakika kızarır, daha sonra köfteleri ters çevirirsiniz. Toplamda 20-25 dakika sonra sizi bekleyen nefis köfteleriniz hazır. Afiyet olsun.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart

İletişim (Fiyat İsteyin)