köfte nasıl pişirilir

Köfte Nasıl Pişirilir? Mangalda ve Tavada Köfte Pişirme

Kıymanın en lezzetli hali köftedir. Bu makalede lezzetli köfte nasıl pişer sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Mangalda köfte nasıl pişirilir?

Köftenin pişme süresi diğer etlere göre daha kısadır. Eğer köftenin yanında tavuk-steak gibi farklı etler pişirecekseniz önce bu etleri pişirin ve köfteyi en sona bırakın. Çünkü köftenin pişme süresi tavuk ve kırmızı etten daha kısadır.

Köfteleri mangala koymadan önce ızgarayı soğan veya zeytinyağlı peçete ile silebilirsiniz, bu sayede daha lezzetli ve hijyenik bir pişirme sağlanmış olacaktır. Ardından elinizi hafifçe ıslatarak birbirine yapışmış pişmemiş köfteleri elinize alın. Aldığınız her bir köfteyi fazla ezmeden şekillendirin. Eğer köfteyi çok ezerseniz iyi pişmeyecektir.

tavada köfte nasıl pişirilir

Köfte ateşi orta veya düşük sıcaklıkta olmalıdır. Çok sıcak bir mangalda köfte pişirirseniz muhtemelen köftelerinizin dışı yanacaktır. Orta-düşük bir ısıda köfteleri sık sık çevirerek pişirebilirsiniz.

Köftenin yumuşak ve sulu olması için sık sık çevirin. Köfteyi sık çevirmezseniz muhtemelen yağsız olacaktır.

En iyi köfte nerede pişer?

En iyi köfte çoğu insana göre mangalda pişen köftedir. Çünkü mangalda pişen köfte kömür ateşinde, yağlı ızgara üzerinde pişirilir ve birçok kişiye göre daha lezzetlidir. Bahçenizde köfte pişirmek için firmamız üretimi mangalları görmek için Profesyonel Mangal Modelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Hatırlatma: Lezzetli köfte için dinlendirilmiş et tercih etmelisiniz.

Tavada köfte nasıl pişirilir?

tavada köfte nasıl pişirilir

Köfteyi illa mangalda pişirmek zorunda değilsiniz. Evinizde ocağın üzerinde veya balkondaki tüpün üzerinde pişirmek isteyebilirsiniz.

Tavada köfte kızartmaya başlamadan önce 2 kaşık sıvı yağı tavaya dökün ve orta ateşte ısıtın. Yağ ısındıktan sonra köfteleri çok sık olmayacak şekilde tavaya dizin. Köfteleri 1,5 dakika boyunca pişirin ve ardından diğer yüzüne çevirin. Diğer yüzde yaklaşık 1 dakika çevirin. Daha sonra ikinci turda 1’er dakika pişirme yapın(her iki yüzünü de 1’er dakika). Bu süre sonunda köfteleriniz büyük ihtimalle pişmiş olacaktır. Yani toplamda 4-5 dakika pişirme yapmış olacaksınız.

Not: Ocak sıcaklığına ve yağ miktarına göre pişme süresi değişebilmektedir. Pişirme işlemi yapılırken çatal ile kontrol yapabilirsiniz.

Köfteleri yüksek ateşte pişirirseniz kuruyabilir ve içine yağ çekebilir. Orta veya düşük ısıda pişirmeye dikkat ediniz. Köfteyi pişirdikten sonra dibinde peçete olan bir kağıda koyup dinlendirirseniz köfte yağının süzülmesini sağlayabilirsiniz.

Tavada köfte kaç dakikada pişer?

Tavada köfte yaklaşık 4-5 dakikada pişmektedir. Tavadaki köfteler kısık ateşte sürekli çevirme yapılarak pişirilmelidir.

Köfte hangi tavada pişirilir?

Yaptığımız denemeler sonucunda; köfte pişirirken granit tava tercih ederseniz daha lezzetli ve pratik bir pişirme yapabilirsiniz. Tabi teflon veya emaye tavada da lezzetli çok köfteler pişebilir, bizimki sadece küçük bir öneri.

Köfte Nasıl Pişirilir? Mangalda ve Tavada Köfte Pişirme

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hoş geldiniz
İletişim(Teklif İsteyin)