Çalışma Tezgah inox 304

Paslanmaz Çelik Tezgah İmalatı

Paslanmaz çelik tezgahlar, endüstriyel mutfakların her alanında kullanılmaktadır. Paslanmaz tezgahlar, kullanım amacına göre farklı ölçülerde ve farklı şekillerde üretilmektedir. Bu yazımızda paslanmaz çelik tezgah modellerini, ölçülerini ve fiyatlarını anlatacağız.

Paslanmaz Çelik Tezgah Modelleri

Paslanmaz tezgah modelleri

Paslanmaz tezgahlar kullanım amacına göre farklı modellerde ve ölçülerde imal edilmektedir. Restoran mutfaklarının ihtiyaç duyacağı tezgahlar ile yemekhanelerin ihtiyacı olan krom tezgahlar farklı olacaktır. Bu sebeple tezgah modelleri ihtiyaca uygun seçilmelidir.

Piyasada üretimi yapılan standart tezgah modelleri şu şekildedir:

Paslanmaz çelik çalışma tezgahı

paslanmaz çelik çalışma tezgahı
Alt tablalı çalışma tezgahı

Paslanmaz çalışma tezgahları, üst tablası düz olan hazırlık tezgahlarıdır. Endüstriyel mutfakların hazırlık bölümlerinde bu tezgahlardan sıkça bulunur. Farklı ölçülerde ve özelliklerde üretilir. Düz çalışma tezgahları, hazırlık yapılacak gıda türüne göre farklı üst tablalara sahiptir.

Düz tablalı çalışma tezgahları eğer duvara dayalı olarak kullanılacaksa üst tablanın arkasında sırt çıkıntısı yapılır. Orta alanlarda kullanılacak krom tezgahlarda sırt çıkıntısı bulunmaz.

Çalışma Tezgahı Modelleri

Düz çalışma tezgahlarının üst tablaları 3 farklı malzemeden üretilir. Normal hazırlık için paslanmaz tabla kullanılır. Et ve sebze hazırlığı için polietilen tablalı üst tabla kullanılır. Hamur açmak için mermer tablalı üst tabla kullanılmaktadır.

Mermer Tablalı Tezgah

Mermer tablalı tezgahlar, genellikle hamur açmak için kullanılır. Hamur tezgahının uzunluğu standart olarak 140 cm‘dir. Mermer tablalı tezgahların alt ve çevresi açık olması hijyen için tavsiye edilmektedir.

Düz Tablalı Tezgah

Düz tablalı tezgahlar komple 304 kalite paslanmaz çelikten üretilmektedir. Çalışma tezgahlarının standart ölçüsü 140x60x85 cm‘dir. Müşteri isteğine göre farklı ölçülerde üretilebilir.

Polietilen Tablalı Tezgah

Polietilen tablalı tezgahlar; et ve sebze hazırlık bölümlerinde kullanılır. Paslanmaz çelik tablada et ve sebze doğranmadığı için bu üst tablalar tercih edilir. Bu tezgahların polietilen tablasının farklı renk çeşitleri vardır.

Paslanmaz Eviyeli Çalışma Tezgahı

Krom eviyeli tezgah lavabo paslanmaz
Paslanmaz Lavabolu(eviyeli) Tezgah

Eviyeli tezgahlar firmamız tarafından 1.5 mm kalınlığında üst tabla sacından üretilmektedir. Lavabo kısmını üst tablaya argon(tig) kaynağıyla kaynatmaktayız. Eviyeli tezgahlar, diğer tezgahlarımız gibi komple 304 kalite sac ve profilden imal etmekteyiz.

304 kalite paslanmaz çelik malzemeler su ve neme karşı en dayanıklı paslanmaz çelik türlerinden birisidir hatta endüstriyel mutfak sektöründe kullanılan en kaliteli paslanmaz çelik türüdür.

Bulaşık Makinesi Giriş-Çıkış Eviyesi

Makine giriş çıkış tezgahı eviyesi
Bulaşık makinesi giriş tezgahı

Sanayi tipi bulaşık makinelerinin sağında ve solunda bulaşık makinesi tezgahları bulunur. Bulaşık makinesi tezgahlarının bir kenarı, makineye geçmeli olarak imal edilir. Yukarıdaki resimdeki tezgahın sağ tarafına makine gelecek.

Eviyeli bulaşık makinesi tezgahlarında genellikle ön yıkama yapılan bulaşıklar makineye gönderilir. Bulaşık makinesi tezgahlarının genel uzunluk ölçüsü 120-140 cm arasındadır. Bu tezgahların alt tarafı açıktır.

Çift Eviyeli Paslanmaz Tezgah

çift küvetli evyeli tezgah
Çift küvetli tezgah

Çift eviyeli paslanmaz tezgahlar genellikle 190 cm uzunluğundadır. Standart ölçüye daha uzun olduğu için orta kısmına ekstra ayak eklemekteyiz. 140 cm tezgahlarda 4 adet ayak bulunurken, 190 cm tezgahlarda 6 adet ayak olmaktadır.

Eviyeli tezgahlarda lavabonun konumu müşterinin isteğine göre belirlenir. Örneğin yukarıdaki resimde müşteri orta kısma eviye istediği için bu şekilde üretilmiştir. Müşteri sol tarafa isteseydi, eviyeler sol kısma kaynatılacaktı.

Çöp Sıyırma Tezgahı

bulaşık çöp sıyırma tezgahı
Çöp Sıyırma Tezgahı

Çöp sıyırma tezgahları bulaşıkhanelerde ilk kullanılan tezgahtır. Ortasında bulunan deliğin altına çöp kovası konulur. Yemek artıkları bu delikten çöpe dökülür. Çöp sıyırma tezgahının yanında eviyeli tezgah bulunur. Çöpü dökülen tepsi ve tabaklar ön yıkama yapılması için eviyeli tezgaha gönderilir.

Paslanmaz Tezgah Ölçüleri

paslanmaz tezgah ölçüleri

Tezgah ölçüleri piyasada bazı standartlara bağlanmıştır. Ancak müşterilerin yer durumuna göre özel ölçülerde tezgah üretimi de yapılmaktadır.

Paslanmaz Tezgah Uzunluk Ölçüleri

Paslanmaz tezgahlarda uzun ölçüleri fiyatlandırma için belirleyici faktörlerden bir tanesidir. Uzun ölçüleri 3’e ayrılır:

  • 140 cm ve daha kısa tezgahlar: Sac plakalarının ebatlarına göre en ideal uzunluk ölçüsü 140 cm’dir. Optimum fiyat almak için bu ölçüyü tercih edebilirsiniz. 140 cm ve daha kısa ölçüler benzer fiyatlandırmaya tabidir.
  • 140-190 cm arasındaki tezgahlar: Uzun tezgah ürettirmek istiyorsanız bu ölçüyü tercih edebilirsiniz. Sac plakasına göre fire vermemek için bu ölçüler belirli standartlara oturulmaya çalışılmaktadır.
  • 190 cm ve daha uzun : Tek parça uzun ölçü tezgah istiyorsanız 190 ile 290 cm arasında tezgah imalatımız mevcuttur. Ancak tek parça uzun tezgah yerine iki veya üç parça kısa tezgahları(140 cm tezgahları) yan yana koymak ergonomi için daha avantajlı olacaktır.

Paslanmaz Tezgah Genişlik Ölçüleri

Paslanmaz tezgahların genişlik ölçüleri genellikle 60 veya 70 cm‘dir. Ancak farklı genişlikte tezgah ihtiyaçlarınız varsa firmamız tarafından özel fiyat çalışması yapılmaktadır. Uzunluk ölçüsü fiyatı ciddi değiştirirken, genişlik ölçüsü fiyat üzerinde daha kısıtlı etkiye sahiptir.

Paslanmaz Tezgah Sac Kalitesi

Paslanmaz çelik, uzun yıllardır mutfaklarda yerini alıyor. Gerek hijyenik gerek sağlıklı olmasından ötürü tercihlerimizin başında geliyor. Uzun yıllar boyunca kullanabilmesi de tercih sebeplerinden birisi.

Paslanmaz Mutfak İmalatı
Çelebi Mutfak – Paslanmaz Mutfak Ekipmanları İmalatı

Bknz : Paslanmaz Tezgah Modelleri

Kullanım tipine göre paslanmaz çeliğin kalitesi değişebilir. Mutfaklar için genelde 304 kalite paslanmaz çelik tercih edilmelidir. 304 kalite paslanmaz korozyona karşı oldukça dayanıklıdır. Deterjanlardan etkilenmez. Bilinen temizlik ürünlerinden sadece tuzruhu ile etkileşime girer ve malzemenin yapısı bozulabilir. Bu yüzden 304 kalite paslanmaz çelikte tuz ruhu kullanılmasını önermiyoruz. Bunun dışında sorunsuz şekilde kullanılabilir. Mutfak kullanımına genel olarak en uygun kalite 304 kalitedir.

Bursa endüstriyel mutfak sac paslanmaz
Rulo halinde paslanmaz sac

Bunun dışında kullanılan başka türde paslanmaz çelikler de vardır. Korozyona karşı dayanıklılığı kısmen daha az olan 430 kalite bunlardan biridir. Fazla suya maruz kalmayan yerlerde 430 tercih edilebilir. Ancak mecbur kalmadıkça 430 kullanımını önermiyoruz.

304 ve 430’dan daha kaliteli olan bir diğeri ise 304L kalitesidir. Bu kalite diğerlerine göre daha pahalıdır. 304L malzemesi bazı kimyasal malzemelere karşı dayanıklıdır. Bu yüzden tercih edilebilir. Yemekhanelerde pek tercih edilmez. Daha çok laboratuvarlarda kullanılır. Paslanmaz çelik hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer Tezgah Çeşitleri

Tezgahlar kullanım amacına göre çeşitli şekiller ve farklı boyutlarda imal edilir.

Örneğin duvara yaslı kullanılacak bir tezgahın üst tablasında “sırt” adını verdiğimiz çıkıntı olmalıdır. Bu sayede tezgah ile duvar arasına bir şey kaçmaz, dökülmez. Orta alanda kullanılan bir tezgahın üzeri ise düz olmalıdır. Herhangi bir çıkıntı olmamalıdır ki tezgahın 4 tarafından da rahat çalışılabilsin.

Sırtlı Paslanmaz Tezgah
Sırtlı Tezgah

Kullanıma ve ihtiyaca göre tezgahların alt tarafı dolaplı yapılabilir. Dolap kapakları sürgülü ya da klasik tarzda çarpma kapılı olabilir. Bu hususlar müşterinin isteğine göre belirlenir.

Eviye(lavabo) tipi tezgahların üst tablası biraz çukur imal edilir. Bu sayede tezgahta dışarıya(yere) su sızması engellenmiş olur.

Dolaplı Paslanmaz Tezgah Eviyeli
Dolaplı Eviyeli Tezgah
Yemekhane Paslanmaz Tezgah İmlalat
Çelebi Mutfak Tezgah İmalatı

Paslanmaz Tezgah Fiyatları

Paslanmaz tezgah fiyatlarını belirleyen 3 temel etken vardır. Bu etkenler ve istediğiniz tezgahın modeline fiyatlar çok değişkendir. Bu değişkenlik %500’leri bulabilmektedir. Fiyat teklifi alırken üreticilerden aşağıdaki özellikleri belirtmesini isteyiniz.

  • Sac kalınlığı: Örneğin 1 mm kalınlıktaki tezgahın maliyeti 1 birim ise, 2 mm kalınlıktaki tezgahın maliyeti otomatikman 2 birime çıkmaktadır. Yani 2 kat artmaktadır. Tezgah fiyatı alırken malzeme kalınlığını sormayı unutmayın.
  • Paslanmaz çelik türü: Paslanmaz tezgah üretiminde yaygın olarak kullanılan üç çeşit paslanmaz çelik vardır. Bu türler; 201, 304 ve 430 paslanmaz çeliklerdir. Kaliteli ve mutfaklarda kullanıma uygun paslanmaz çelik türü 304 paslanmaz çeliktir. Tezgah fiyatı alırken 304 kalite sac ve profil için fiyat teklifi istemeyi unutmayın.
  • İşçilik: Tezgahta kaliteyi belirleyen son unsur işçiliktir. Endüstriyel mutfak tezgahları ağır kullanım şartlarına göre imal edilmelidir. Kaliteli ve dayanıklı tezgahlara kaynaklı birleştirme yapılmalıdır. Ayrıca dayanıklılığı artırıcı destek sacları(bantlar) konulmalıdır.

TEZGAH TEKLİF AL

İkinci El Paslanmaz Tezgah Fiyatları

Firmamızda ikinci el satış yoktur!!! Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır.

İkinci el paslanmaz tezgahın fiyatını belirleyen iki unsur vardır. Paslanmaz çelik fiyatını malzemenin kalitesi belirler. Eğer tezgah 304 kalite malzemeden imal edilmişse uzun yıllar kullanabilirsiniz. Mıknatıs tutmayan tezgahlar büyük ihtimalle(kesin değil) 304 kalite paslanmaz çeliktir ve paslanmaz yapmaz. 304 paslanmaz çelik daha pahalıdır. İkinci el tezgahlarda paslanmaz çeliği tercih etmelisiniz.

ÖlçüYaklaşık ikinci el fiyatları
140 cm düz tezgah(taban ve çevre açık)100 Dolar civarında
190 cm düz tezgah(taban ve çevre açık)140 Dolar civarında
140 cm eviyeli tezgah(taban ve çevre açık)200 Dolar civarında
190 cm eviyeli tezgah(taban ve çevre açık)240 Dolar civarında
140 cm dolaplı düz tezgah300 Dolar civarında
190 cm dolaplı düz tezgah450 Dolar civarında
140 cm eviyeli dolaplı tezgah400 Dolar civarında
190 cm eviyeli dolaplı tezgah550 Dolar civarında

Tezgahın üzeri kireç tutmuş olabilir. Keskin bir cisimle kireçleri kazıyın. Hatta elinizde zımpara varsa tezgahın üzerini aşındırın. Alt tarafında paslanma yoksa büyük ihtimalle 304 kalitedir. Bizler 304 kalite paslanmaz çeliği önermekteyiz. 304 kalite ikinci el tezgahlar için ideal malzemedir.

Piyasada kalitesi düşük çelikler vardır. Bunlar 430 ve 201 grubu paslanmaz çeliklerdir. Bu malzemeler zaman içinde paslanmaz yapar. 430 kalite paslanmaz çeliği anlamak için mıknatıs tutmanız gerekir. Eğer malzeme mıknatısı tutarsa 430 olduğunu düşünebilirsiniz, almanızı önermeyiz. 201 kaliteyi laboratuvar testleri haricinde kesin anlamanın bir yöntemi yoktur. Eğer 201 kalite tezgah eskiyse büyük ihtimalle pas yapar. Burada fikir edinebilirsiniz. İkinci el 201 kalite paslanmaz tezgahlardan uzak durmanızı öneririz.

Tezgah fiyatını belirleyen ikinci unsur sac kalınlığıdır. Paslanmaz tezgahlar en az 1 mm kalınlığında paslanmaz çelik olmalıdır. Tabi ikinci el tezgahta müşteriler sac kalınlığını ölçemezler. Paslanmaz çeliğin özgül ağırlığını kullanarak sac kalınlığı hesaplanabilir ancak işi bilmeyen insanlar bunu yapmaya üşenecektir. En mantıklı tercih tezgahın dayanıklılığını kontrol etmektedir. İkinci el tezgahın üzerine baskı uygulayın. Kaynak yerlerinden esnetmeye çalışın hatta mümkünse üzerine çıkıp gezin. Ama dikkat edin çok eski tezgah kırılabilir, yaralanma olabilir.

Eğer sac kalitesi 304 ise ve sac kalınlığı iyiyse ikinci el paslanmaz tezgaha sıfıra yakın fiyat verebilirsiniz.

Firmamızda sadece sıfır imalat vardır. İkinci el fiyatları bilgilendirme amaçlıdır.

5 thoughts on “Paslanmaz Çelik Tezgah İmalatı”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hoş geldiniz
İletişim(Teklif İsteyin)