Yemekhane mutfaklarında kullanılan paslanmaz çelik ekipman tezgahlar aşağıdaki gibidir. Bu listedeki ekipmanlar, yemek pişirme kapasitesine göre artış ve azalış gösterebilir.

Hazırlık bölümü ekipmanları

Hazırlık bölümünde genel olarak sebze soyma işleri, et ve balık hazırlığı işlemleri yapılır. Aynı zamanda kullanılacak olan yemek malzemeleri de burada temizlenir. Bunlar için aşağıdaki tezgahlar gereklidir.

Hazırlık Tezgahları

Hamur Tezgahı Paslanmaz Mermer Tabla

Mermer tablalı tezgah

Dolaplı hazırlık tezgahı

Krom eviyeli tezgah lavabo paslanmaz

paslanmaz lavabolu tezgah

Sırtlı Paslanmaz Tezgah

Düz tezgah

Bu tezgahlar hazırlık bölümünde tüm işlerinizi rahatlıkla görmenizi sağlayacaktır. İhtiyaca göre tezgah sayısı değiştirilebilir. Hazırlık departmanında imkan varsa duvar rafı da kullanılabilir.

Firmamız 304 kalite paslanmaz çelikten üretim yapmaktadır. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre özel şekillerde ve ölçülerde tezgah üretimi yapmaktayız. Standart tezgah boyları 90 cm ile 190 cm arasındadır. Genişliği ise genellikle 50-70 cm arasındadır. İsteğe göre bu ölçülerin dışında üretim yapılabilir.

Pişirme Bölümü

Sanayi tipi döküm yer ocağı gazlı kosan

sanayi tipi yer ocağı

 

Duvar Tipi Filtresiz Davlumbaz

duvar tipi davlumbaz

pasta börek fırını

Ocak, fırın ve davlumbaz pişirme bölümünde olmazsa olmaz ekipmanlardır. Doğalgazlı veya tüplü olarak kullanılabilir.

Yer ocakları sayesinde büyük kazanlarda yemek pişirme işlemi yapılabilir. Konveksiyonlu gazlı fırınlar ise pasta, börek gibi pişirme işlemleri için biçilmiş kaftandır.

Bkz : [CE Belgeli Doğalgazlı Yer Ocağı]

Davlumbazlar, duvar tipi ve orta tip olmak üzere ikiye ayrılır. Duvara dayanan davlumbazlara duvar tipi denir. Davlumbaz genişliği, altında pişen en büyük kazandan daha büyük olmalıdır.

Bulaşıkhane Malzemeleri

çöp sıyırma tezgahı

çöp sıyırma tezgahı

bulaşık eviyesi

bulaşık yıkama eviyesi

kazan yıkama tezgahı eviyesi

kazan yıkama tezgahı

 

Makine giriş çıkış tezgahı eviyesi

Bulaşık makinesi giriş tezgahı

Bulaşıkhanelerde en önemli seçim bulaşık makinesidir. Günlük yıkanacak bulaşık sayısına göre giyotin veya tünel tipi makineler seçilebilir. Giyotin makineler 1000 tabak/saat hızda çalışır. Tünel makineler ise 2000-5000 arası tabak/saat çalışır.

[Bulaşıkhane Eviyeleri]

Bulaşıkhanelerde çok sayıda eviyeli tezgah kullanılır. Bu tezgahların üretimini Çelebi Endüstriyel Mutfak yapmaktadır. Ayrıca yemek artıklarını sıyırmak için çöp sıyırma tezgahı kullanılır.

Depolama İstifleme

Malzeme İstif Rafı Paslanmaz Çelik Krom

4 katlı istif rafı

Tek katlı bulaşık rafı delikli

kazan durulama rafı

duvar rafı

Dolaplı Malzeme Tezgahı Paslanmaz

krom dolap paslanmaz tezgah

Yemekhanelerde en önemli sorunlardan birisi depolamadır. Yemek malzemeleri büyük ölçekte alındığı için bunları depolamak gerekir. Bunun için de çeşitli ekipmanlar mevcuttur.

İstif rafları, kuru erzak ve kazan depolamak için kullanılır. Genellikle 4 katlı olarak üretmekteyiz. 304 kalite kalın sacdan üretildiği için mukavemetli olur.

Bakınız : [Paslanmaz Depolama Rafları]

Ayrıca tezgahların altlarını dolap olarak değerlendirmek de mümkündür. Bunun için dolaplı tezgahlar tercih edilir. Çarpma kapılı veya sürgü kapılı şekilde üretimini yapmaktayız(müşteri isteğine göre).

İletişim

Duaçınarı Mh. Orta Sk. No:5 Yıldırım/BURSA

0224 361 38 99

info@celebimutfak.com

Kategoriler: Blog

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir