ücretsiz cad cam programları proje çizim

Ücretsiz Proje Çizme Programları – 2B 3B

Ücretsiz proje çizme programları zaman zaman herkesin ihtiyacı olan çizim programlarıdır. Piyasada proje çizmek için kullanılan çeşitli amaçlara uygun programlar mevcuttur. Bu programların çoğu ücretli satılıyor. Sizlere bu makalemde ücretsiz ve kaliteli çizimler yapabileceğiniz ücretsiz programları listeledim.

Ücretsiz proje çizim programları

Piyasada proje çizmek için kullanılan birçok ücretli ve ücretsiz yazılım vardır. Autocad, solidworks, catia gibi programlar oldukça bilinen programlardır. Fakat bu programların lisans ücretleri oldukça pahalıdır. Ayrıca çok profesyonel amaçlı kullanım için bir program işinizi görmeyebilir. Örneğin autocad 2 boyutlu çizimler için çok kullanışlıdır, solidworks makine parçaları çizmek için idealdir, catia yüzey modelleme gibi işler için oldukça iyidir. Veya diğer ücretli yazılımların da kendine göre belirgin özellikleri vardır. He bu demek değildir ki Autocad’te makine parçası çizemezsiniz, tabi ki çizersiniz ancak verimlilik olarak her programın kullanım amacı farklıdır. Bu programlara lisans ücreti ödemeden, kalite ve ücretsiz kullanabileceğiniz çizim programlarını sizler için listeledik.

CAD : Bilgisayar Destekli Çizim
CAM : Bilgisayar Destekli Üretim

QCad

qcad ücretsiz çizim proje programı
QCAD Arayüzü

QCAD, 2 boyutlu çizimler yapmak için oldukça kullanışlı bir CAD yazılımıdır. İnşaat projeleri, yerleşim planları gibi kroki çizimleri için çok pratik bir programdır. Windows, Linux ve MacOSX işletim sistmeleri için uyumludur. Profesyonel(ücretli) versiyonda Autocad dosyalarını(dxf, dwg) bu programda açıp düzenleyebilirsiniz. Açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Qcad ile teknik resim çizim programı olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca lazer, punch gibi makineler için CAM modulü de mevcut, yalnız bu özellik için ücret ödemeniz gerekli.

Lazer ve Plazma Farkı Nedir?

Qcad başlıca bzellikleri

 • Autocad dosyaları ile çalışma (dxf) – ücretli sürümde
 • Katmanlı çalışma imkanı
 • Bloklar oluşturma ve kullanma
 • Komut satırı
 • Düşük donanımlı bilgisayarlara uygun

QCAD İndir – Ücretsiz sürümünü indirmek için linkteki sayfanın altına bakınız.

Freecad

free cad ücretsiz çizim programı
Freecad arayüz

Efsane programlarımızdan bir tanesi de FREECAD.. Hem 2 boyutlu hem de 3 boyutlu çizim yapabilirsiniz. Linux, Windows ve MacOS işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz. Açık kaynak kodlu bir yazılımdır, hatta Python dili ile kod yazarak çizim yapılabilir. Autocad alternatifi ücretsiz en iyi programlardan birisi olarak gösterilmektedir.

Ücretsiz CAM özelliği ile parçalarınızın G kodunu çıkararak CNC tezgahlarda üretime verebilirsiniz. Basit ve kullanışlı olan FREECAD’e şans vermenizi öneririm.

Freecad başlıca özellikleri

 • Teknik resim çıkarma
 • Autocad dosya formatı ile çalışma (dxf)
 • 3 boyutlu parametrik çizim
 • CAM ile imalat (G kodu)
 • Robotik simülasyon
 • Mimari çizim özellikleri

Freecad Nasıl Kullanılır? Video Dersleri

Ücretsiz freecad kullanım videolarını sizler için araştırdık. Aşağıda farklı hocaların anlatımıyla freecad video derslerini bulabilirsiniz.

FREECAD İndir

Librecad 2 Boyutlu Ücretsiz Çizim Programı

Librecad proje çizim
Librecad Arayüz

Tamamen ve tamamen ücretsiz“. Bu slogan Librecad‘in web sitesinden yer alıyor. Librecad de açık kaynak kodlu geliştirmeye her zaman açık bir yazılım. Siz de indirip ücretsiz kullanabilirsiniz.

2 boyutlu çizimler yapmanıza olanak veriyor. Şimdilik 3 boyutlu çizim desteği mevcut değil. Ancak açık kaynak olması ve geniş bir topluluğa sahip olması sayesinde 2 boyutlu proje çizimi işlerinde aradığınız bir çok özelliği Librecad programında bulabileceksiniz.  Autocad alternatifi ücretsiz çizim program arıyorsanız Librecad’i inceleyebilirsiniz.

Librecad başlıca özellikleri

 • Katmanlı çizim yapma(layer vs.)
 • Kitaplık (bloklar)
 • dwg açıp görüntülemek
 • libredwg ile düzenleme yapabilirsiniz
 • Türkçe dil seçeneği
 • Komut satırı özelliği

LIBRECAD İndir

LibreOffice Ücretsiz Ofis Yazılımı

Ücretsiz ofis programları arayışınız varsa LibreOffice sizin için iyi bir alternatif olabilir. LibreOffice yazılımları bünyesinde Word, Excel, Powerpoint gibi özellikleri barındırmaktadır.

LibreOffice programları Windows, Linux ve Mac işletim sistemlerinde çalışabilmektedir. Microsoft ofis dosyalarınızı Libre üzerinde düzenleyebilirsiniz. Libre üzerinde oluşturduğunuz dosyaları word, excel, powerpoint uzantılarında kaydedebilirsiniz.

LibreOffice İndir

SolidWorks Alternatifi Ücretsiz Program: OnShape

Özellikle makine sanayide katı model çizimler için SolidWorks programı aktif olarak kullanılmaktadır. SolidWorks programı maalesef ciddi ücretler ile lisanslanabilen bir program hatta öğrenci sürümü bile ücretli. Peki SolidWorks alternatifi ücretsiz 3D proje programı var mı? Evet, OnShape programı ücretli ve ücretsiz versiyonları ile SolidWorks alternatifi güzel bir programdır.

solidworks alternatifi ücretsiz program

OnShape bulut tabanlı çalışma özelliğine sahiptir, bu sayede çalışmalarınızı başka cihazda devam etme özelliği mevcuttur. Programın ücretsiz versiyonu ticari kullanıma uygun değildir. Ücretsiz sürümde dosyalarınız herkes tarafından görünebilir. Bu durumu bilerek işlem yapmanızı öneririz. OnShape’in daha gelişmiş bir öğrenci sürümü de mevcuttur. Okul bilgileriniz ile öğrenci lisansı alabilirsiniz.

OnShape Web Sitesi

Sketchup

Skethup ücretsiz program
SketchUp Arayüz

Sketcup, 3 boyutlu modelleme yapanların sıklıkla tercih ettiği programlar arasındadır. Basit arayüzü sayesinden öğrenmesi ve kullanması oldukça kolaydır. Başta bina, inşaat yapıları olmak üzere aklınıza gelen hemen her şeyin 3 boyutlu modellemesini yapabilirsiniz. Ayrıca bazı sürümlerinde direk olarak tarayıcı üzerinden programı kullanabilirsiniz.

Bu programın ücretsiz ve ücretli seçenekleri mevcuttur. Web sitesinden bu detaylara erişebilirsiniz. Eğer üniversitelerin öğrencilerine sağlamış olduğu Google G Suite veya Microsoft Office 365 hesabınız varsa programın pro sürümünü ücretsiz kullanabilirsiniz.

SketchUp başlıca özellikleri

 • Kolay arayüz
 • Ücretsiz sürümde çoğu özellikleri kullanma
 • Tarayıcıdan çalıştırabilme
 • 3 boyutlu yazıcılarla uyum
 • Güneş, gölge analizi(ışıklandırma)

Sketchup İndirme

Fabrika mutfak ekipmanları üretimi

Ücretsiz Elektrik Çizim Programları

Ücretsiz ve açık kaynaklı elektrik programları. Bu programlar açık kaynak kodlu ve lisanslıdır. Kullanımında yasal olarak herhangi bir sorun yoktur.

Elektronik Baskı Programı: Kicad

kicad baskı devre çizim programı

Kicad açık kaynak kodlu bir çizim programıdır. Bu program ile genellikle elektronik baskı devrelerin(PCB) çizimi yapılmaktadır. Çizdiğiniz elektronik devrelerin 3 boyutlu çıktısını(render) alabilirsiniz.

Kicad başlıca özellikleri

 • Elektronik baskı devresi çizmek
 • EDA 3B render özelliği
 • Tüm platformlarda çalışma özelliği
 • Açık kaynak kodlu

Kicad İndir

FreePCB Elektrik Çizim Programı

freepcb ücretsiz elektrik proje programı

FreePcb programı Windows işletim sistemlerinde çalışmaktadır ve açık kaynak kodludur. FreePcb kullanması ve öğrenmesi kolay elektrik programlarından birisidir. Bu program web tabanlı FreeRoute oto yönlendiricisini kullanmaktadır.

FreePcb Özellikleri

 • 60×60 inç büyüklüğünde kart çizme özelliği vardır.
 • Hem inç hem de metrik ölçü sistemiyle çalışma imkanı sağlamaktadır.
 • PADS-PCB netlistlerini içeri aktarabilirsiniz.
 • Tasarımlar kural denetleyici mevcuttur.
 • Footprint için dahili düzenleyicisi mevcuttur.
FreePcb İndir

FreePcb indirme linki: https://www.freepcb.com/

Ücretsiz Autocad Öğrenci Lisansı (Yasal)

Autocad ücretsiz öğrenci lisansı alma

Eğer @edu.tr uzantılı bir e-posta hesabınız varsa Autocad’i eğitim amaçlı ücretsiz kullanmanız mümkün. Aşağıdaki linke tıklayarak Autodesk(Autocad’in sahibi) web sitesine giderek bir hesap oluşturun. Üniversite uzantılı e-posta adresinizle kayıt olduğunuz taktirde aktif öğrenci olduğunuzu teyit etmek için öğrenci kimlik kartının fotoğrafı, transkript ve öğrenci belgesi isteyebilir. Bu belgeleri girdikten sonra hesabınız en geç birkaç gün içinde onaylanabilir.

Hesabınız onaylandıktan sonra başta Autocad olmak üzere Autodesk ürünlerin bir çoğunu ücretsiz olarak eğitim amaçlı kullanabilirsiniz.

ÇOK ÖNEMLİ NOT :  Autocad öğrenci lisanslı ürünleri iş yerinde kullanmanızı kesinlikle önermiyoruz. Autocad aksi bir durumu tespit ederse sorumluluk size aittir.

Ücretsiz Ev Çizme Programı Programı: Sweet Home 3D

Ücretsiz ev çizme programları

Sweet Home 3D ücretsiz ev planı çizebileceğiniz bir programdır. Bu program profesyonel mimari çizimler yapabilmenize imkan sağlamaktadır. Programın içinde bulunan çizim araçlarıyla sıfırdan bina iskeleti çizebilirsiniz. Duvar ölçüleri, kalınlıkları ve rengini istediğiniz gibi ayarlamak mümkündür.

Sweet Home 3D programında yüzlerce hazır çizim bulunmaktadır. Hazır çizimler sayesinde odalarınızın içerisini istediğiniz mobilya ile yerleştirmek mümkündür. Koltuk, masa, dolap, lamba, halı gibi çok farklı çizimler mevcuttur.

Sweet Home 3D ile Render Alabilirsiniz

Çizimlerinizi 2 boyutlu ve 3 boyutlu olarak çıktı alabilirsiniz. Özellikle yap-sat işi yapan müteahhitler bu programı çok kullanmaktadır. Temelden daire satışı yapan müteahhitler bu program sayesinde müşterilerine 3 boyutlu ev yerleşimi göstermiş olurlar.

Program içerisinde resim ve videolu render alma imkanınız bulunmaktadır. Üst görünüm yerleşimleri katalog için kullanabilirsiniz. 3 boyutlu kesit render almak da mümkündür. Ayrıca video animasyon ile odaların içerisini gösteren video çıktısı almak da mümkündür.

Sweet Home 3D Hazır Bloklar(Mobilyalar)

sweet home mobilya ekleme

Programın içerisinde onlarca hazır çizimler bulunmaktadır. Bu çizimler sayesinde koltuk takımı, mobilya, masa, sandalye gibi hazır çizimleri sürükle bırak yapabilirsiniz. Kullandığınız hazır objelerin rengini değiştirmek mümkündür. Ayrıca objelerin boyutlarını değiştirebilirsiniz.

Program içerisinde gelen hazır objeler sizin için yeterli olmayabilir. Sweet Home 3D programı, üçüncü kişilerin çizmiş olduğu objeleri kullanmanıza imkan sağlamaktadır.

Sweet Home Hazır Blok Ekleme(Videolu Anlatım)

Sweet Home 3D Programını Türkçe Yapmak

Sweet Home 3D programı normalde İngilizce olarak gelmektedir. Bu programı Türkçe’ye çevirmek için geliştirilmiş dil paketleri mevcuttur. Aşağıdaki linkte üçüncü parti Türkçe dil paketini sizlerle paylaştık.

Sweet Home Türkçe Dil Paketi (Sayfanın altında)

Sweet Home Türkçe’ye Çevirme Videolu Anlatım

Sweet Home’u Tarayıcıda Kullanmak

Online proje çizim programı

Sweet Home 3D programı tarayıcıda olarak kullanılabilmektedir. Eğer bilgisayarınıza indirmeden önce deneme yapmak istiyorsanız bu özelliği kullanabilirsiniz. Online proje çizimi yapmak istiyorsanız aşağıdaki linkten erişim sağlayabilirsiniz.

Sweet Home Online Çizim

3 Boyutlu Online Ev Çizim Programı : Planner5D

ücretsiz 3 boyutlu ev yerleşim programı

Planner5D tarayıcı üzerinde çalışan paket programdır. Bu program 3 boyutlu olarak basit ev ve bahçe çizimleri yapabilirsiniz. Oda şekillerini ve ölçülerini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Program içerisinde ev için kapı, pencere, mobilya gibi elemanlar bulunmaktadır. Her elemandan ücretsiz olarak 2-3 tanesini kullanabilirsiniz.

Örneğin ücretsiz sürümde 3-4 çeşit pencere kullanabilirsiniz. Evin içerisine koltuk veya halı yerleştirmek isteyebilirsiniz. Ücretsiz sürümde 3 farklı halı veya koltuk kullanabilirsiniz. Diğer pencere modellerini kullanmak için premium sürüme geçmeniz gerekir. Ayrıca Planner5D sayesinde basit 2b ev çizimler yapabilirsiniz.

Bu program basit ev, ofis, bahçe planı çizmek için ideal bir paket programdır. Planner5D tarayıcı üzerinde çalışan kolay ev çizim programıdır. Tarayıcı üzerinde çalıştığı için kurulum yapmanıza gerek yoktur. Bu programı kullanarak basit mimari çizim işlerinizi görmek için bu programı deneyebilirsiniz.

Planner5D sürükle bırak yapabileceğiniz elemanlar

 • Kapı, pencere
 • Mobilya
 • Çatı
 • Havuz, bahçe
 • Merdiven
 • Elektrik malzemeleri, priz lamba vs.
 • Garaj, yol, ağaç vs.
Ücretsiz proje çizme planner5d

Planner5D ücretli mi?

Planner5d ücretsiz bir yazılım ancak tüm özellikleri kullanmak isterseniz ücret talep ediyor. Planner5D içerisinde onlarca çeşit mobilya, kapı, pencere gibi eleman barındırıyor. Ücretsiz kullanıcılar tüm çeşitlere erişemiyor. Örneğin 20 tane pencere modeli var, ücretsiz kullanıcılar bu modellerden sadece 3-4 çeşidini kullanabilir. Ücretsiz modeller de gayet işinizi görecektir. Örneğin yukarıdaki çizimi 5-10 dakikada ücretsiz elemanları kullanarak yaptım.

Evin şeklini, kat sayısını, pencerelerini vb. birçok elemanı yerleştirmek sizin elinizde.

iPad için 3 Boyutlu Çizim Programı: Shapr3D

ipad için kalemli 3b çizim programı

Shapr3D iPad için geliştirilmiş 3B çizim programıdır. Eskiden sadece apple pencil kullanılarak çizim yapılmaktaydı. Yeni sürümlerde kalem olmadan da çizim yapmak mümkündür. iPad cihazınıza klavye ve mouse bağlayarak kullanabilirsiniz.

Shapr3D yazılımı ücretli mi?

Shapr3D programının ücretli ve ücretsiz olmak üzere toplamda 3 farklı sürümü mevcuttur. Ücretsiz sürümün özellikleri şöyledir:

 • 2 adet çizim
 •  iPad, Mac ve Windows üzerinden erişim.
 • Solidworks(sltprt), Autocad(dwg) ve resim dosyalarını import edebilirsiniz.
 • Tüm 3B araçlarına erişim imkanı.

iPad için Shapr3D

Örnek 2B Projeler

Firmamızın proje mutfak işi aldığı zaman mutfağın yerleşim projelerini çizip müşteriye vermektedir. Örnek birkaç projemiz için : [Endüstriyel Mutfak Projeleri]

Autocad öğrenci lisansı ücretli mi

Hayır, Autocad öğrenci lisansı ücretsizdir.

26 thoughts on “Ücretsiz Proje Çizme Programları – 2B 3B”

  1. Listelediğimiz programlar sade ve kolay bir arayüze sahiptir. Çizmek istediğiniz projelerden bahsederseniz daha uygun bir program önerebilirim.

 1. ben dekarasyon işi yapıyorum kus bakısı magazanın içindeki mobilyalar vs vs içi dolu bir magaza çizebilecegim kolay bir program warmı

  1. Merhaba, istediğiniz işler için ücretsiz olarak aşağıdaki programları araştırabilirsiniz:

   Master-Design Art-Shop X-Lite
   Sweet Home 3D

 2. merhaba bi evin çatısını çelik olarak çizdim ama görsel olarak göstermem gerekiyor yani evin üzerine çelik çatıyı göstermek için hangi progragram uygun olur

 3. Ahşap bir kulübe çizmem gerekiyor . Kullanacağım kereste ve ahşap parçaların ölçülerini belirtip hangi parçadan ne kadar ihtiyacım olacağını belirleyebilmem gerek hangi programı kullanmamı tavsiye edersiniz ? İç mekanla alakalı herhangi bir şeye ihtiyacım yok sadece iskelet duvar ve çatı çizeceğim

  1. Profesyonel olarak bu işi yapıyor olsaydınız Revit, sketchUp gibi programları önerebilirdim. Amatör kullanım için mobilyacıların kullandığı hazır paket programlar var. Pera, adeko vs. Bunlara bakın belki işinize yarar.

 4. demircilik yapıyorum genelde bizden ara kat çatı yangın merdiveni gibi çizimler isteniyor hangi program daha uygun olur

  1. Çelebi Mutfak

   3 Boyutlu merdiven ve çatı çizimleri için freecad’e bakabilirsiniz. Daha basit bir program istiyorsanız SketchUp ücretsiz sürümüne göz atabilirsiniz.

 5. Merhabalar. Çizim hakkında hiç bilgim yok ama bi proje ödevinde akıllı bi ev sistemi yani ev olucak içerisinde dizaynı yapılacak gibi basit bir çizime ihtiyacım var. En kolay hangi programda bunu yapabilirim? Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

  1. Çelebi Mutfak

   Merhaba, SketchUp veya SweetHome 3d işinizi görebilir. Programları indirmeden önce, iki programın da örnek çizim videolarını Youtube üzerinden biraz bakıp karar vermenizi öneririm.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart

İletişim (Fiyat İsteyin)