SELAMMMMMMMMMM
Paslanmaz çelikte argon kaynağı

304 Paslanmaz Çeliğe Hangi Kaynak Yapılır

Paslanmaz çelikler başta gıda endüstrisi, makine sanayi olmak üzere hayatımızın her alanında sıkça kullandığımız malzemelerdir. Piyasada kullanımı çok yaygın olanlar 304 ve 430 kalite dediğimiz türlerdir. Bu türler hemen her amaca uygundur. Bu yazıda 304 ve 430 paslanmaza hangi kaynakların uygulanabileceğini bulacaksınız.

İlginizi çekebilir : [Paslanmaz Çeşitleri]

Argon Kaynağı (Tig)

Gerçek adı TIG Kaynağıdır. Tungsten Inert Gas kelimesinin baş harflerini alır. Paslanmaz çeliklerin kaynağında en çok tercih edilen türdür. Diğer kaynaklara göre yapması biraz daha zordur. İnce işçilik ister. Kaynak yaptıktan sonra ortaya çıkan görüntü ise oldukça temiz ve pürüzsüzdür.

Paslanmaz çelikte argon kaynağı
TIG Kaynağı

Argon kaynağında dikkat edilmesi gerekenler

  • Kullanılacak gaz : Argon kaynağı yaparken Argon veya Helyum gazı kullanılır. Ülkemizde en çok argon gazıyla yapıldığı için bu ismi almıştır.
  • Kutup bağlama : Torç eksi kutupta, şase artı kutupta olacak şekilde bağlanır.
  • İğne bağlama : Malzemeye uygun iğne takılırken, tapayı fazla sıkmayın. Tatlı-sıkı yapmanız yeterli. Fazla sıkarsanız iğne tutucunuz kaynak esnasında ısınarak zarar görür.

Argon(TIG) Kaynağında Hangi Gazı Kullanmalıyım?

T

Gazaltı Kaynağı (Mig)

paslanmaz çelik gazaltı kaynağı
Gazaltı (mig) kaynağı

Mig kaynapı; demir, çelik, aliminyum gibi birçok malzeme için kaynak yapmayı sağlar. Oldukça pratik bir kaynak çeşididir. Torç içinden teli kendisi verir. Paslanmaz malzeme kullanıyorsanız, telini de paslanmaz olması gerekir. Genellik 0,8-1mm kalınlığında tel ile kullanılır. Piyasada çokça tercih edilir.

Gazaltı kaynağı dikkat edilmesi gerekenler

Tel seçimi : Kaynak yapılacak malzemeye göre tel seçimi yapılmalıdır. Paslanmaz kaynatmak için 308, 316 gibi paslanmaz çelik gazaltı teli kullanılmalıdır.

Kullanılacak gaz : Tıpkı argon kaynağı gibi, helyum ve argon gazları kullanılır. Kaynak tüpü satan yerlerden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Voltaj : Kaynağın panelinde 1-10 arasında yer alan ayar düğmesi voltajı gösterir. Kaynağınızın türüne ve parçaya göre kullanma kılavuzundaki değerleri kullanınız.

Gaz altı(mig) kaynakta hangi gaz kullanılır?

Paslanmaz çelik kaynak yaparken ideal gaz: %98 Argon – %2 Karbondioksit karışım gazıdır.

Elektrik Ark Kaynağı(Çanta Kaynağı)

Çanta kaynağı olarak bilinir. Elektrik arkından faydalanarak sökülemeyen birleştirme sağlar. Taşıması rahat olduğu için fazlaca tercih edilir. Tüp gerekmez. Elektrot ergiterek birleştirme yapılır. Paslanmaz malzeme kaynatırken kullanacağınız elektrot da paslanmaz malzemeye uygun olmalıdır.

Paslanmaz elektrot nasıl anlaşılır?

Paslanmaz elektrot nasıl anlaşılır

Paslanmaz elektrotun kutusunun üzerinde INOX yazısı aranmalıdır. Ayrıca resimde üst tarafta EI 308L yazısı da paslanmaz olduğunun bir işaretidir. Kutu yoksa elektrotun üzerinde küçük yazıyla INOX yazabilir.

Paslanmaz malzemeler için daha farklı birleştirme ve kaynak çeşitleri mevcuttur ancak size bu yazımda en çok kullanılan 3 kaynak türünü anlatmaya çalıştım. Merak ettiğiniz bir şey olursa yorum olarak sorabilirsiniz. Sizleri güzel bir kaynak videosuyla baş başa bırakıyorum.

4 thoughts on “304 Paslanmaz Çeliğe Hangi Kaynak Yapılır”

  1. Merhabalar üniversite öğrencisiyim ve dönem ödevim paslanmaz çeliğin kaynatılması . elimde 304 kalite paslanmaz çelik var A4 ebatlarında, saç kalınlığı yaklaşık10mm.Kaynak yapıldıktan sonra değişen kaynak parametrelerine bağlı olarak kaynaktaki mekanik değişimlerin analizini yapacağım. Bu konuda kaynak yapılırken daha iyi sonuç alabilmek için hangi parametreleri değiştirmem gerekiyor (Voltaj,İlerleme ,Uç vs.). Kaynak olarak Argon kaynağı kullanacağım. Uç olarak paslanmaz seçmem gerektiğini biliyorum fakat boyutu konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim . Geri dönüşünüz için şimdiden teşekkür ederim.

    1. Merhaba, daha iyi sonuçtan kastınız optimum kaynak kalitesi ise, değiştirmeniz gereken parametreler; gaz karışımı, voltaj, ilerleme ve dikiş. Bu parametrelerin optimum ayarlamasını yaptığınız taktirde mükemmel sonuçlar alabilirsiniz. Sormak istediğiniz ekstra bir şey varsa yorum olarak belirtebilirsiniz. Ödevinizde başarılar dilerim 🙂

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir